• -gif
 • יועמ"ש חדש: מי אתה אביחי מנדלבליט?

  הדסק המשפטי | כ"ט טבת התשע"ותגובה אחת הדפסה הוספת תגובה

  החלטת הממשלה למינויו של היועץ המשפטי הבא אביחי מנדלבליט, אשר הגיע בצעד חריג כמועמד יחיד. כזכור הוועדה לאיתור מועמדים למשרת היועץ המשפטי לממשלה המליצה על מנדלבליט כמועמד יחיד ובכך העלתה תמיהות רבות באשר להליך המינוי במיוחד לאור אי תקופת צינון מתפקידו הקודם כמזכיר הממשלה, וכאיש הקרוב לראש הממשלה בנימין נתניהו. נושא שנידון בהרחבה כאן ב"קול ברמה" בתכניתנו "הפרקליטים" בהגשת עורכי הדין אליעזר רודין וישראל באך.

  אביחי מנדלבליט סביב שולחן הממשלה צילום: Emil Salman/POOL

  אביחי מנדלבליט סביב שולחן הממשלה צילום: Emil Salman/POOL

  מנדלבליט הוא נשוי ואב לשישה ילדים. מתגורר עם משפחתו בפתח תקווה. נולד וגדל בתל אביב, בגיל 26 חזר בתשובה והיה תלמידו של האדמו"ר ברוך שלום הלוי אשלג. למד משפטים באוניברסיטת תל אביב במסגרת העתודה האקדמית, ולאחר שסיים תואר ראשון בשנת מילא שורה של תפקידים בפרקליטות הצבאית. בין השאר שימש תובע צבאי בפרקליטות פיקוד הדרום, מונה לסניגור צבאי פיקודי בפיקוד הדרום , בהמשך מונה לסנגור מחוזי, אחראי על הסנגוריה בפיקוד המרכז, חיל האוויר והמטכ"ל. ב-1991 מונה להיות שופט בית-המשפט הצבאי באזור חבל עזה. בשנת 1993 מונה לעוזר בכיר לתובע הצבאי הראשי ולאחר מכן שימש סגנו. ב-1997 מונה לסגן נשיא בית-הדין הצבאי של פיקוד הדרום וזרוע היבשה, בשנת 2000 מונה לסנגור הצבאי הראשי, לאחר מכן קודם לתפקיד סגן הפרקליט הצבאי הראשי ובשנת 2004 מונה לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר)‏

  מנדלבליט התבטא על פעילות המחלקה לדין בינלאומי בפרקליטות הצבאית במבצע עופרת יצוקה: "דיני הלחימה הם חוקים שנועדו להסדיר ולצמצם, אך לא למנוע, את ההרג וההרס שהם חלק ממציאות המלחמה. משפטני הפרקליטות הצבאית פועלים כדי לסייע לצה"ל להילחם בתוך גבולותיו של משטר זה, מול אויב שאינו יודע גבולות."‏

  בעקבות דו"ח גולדסטון הנחה את הפרקליטות הצבאית לחקור ולהעמיד לדין לוחמים רבים שנחשדו בביצוע עבירות במבצע עופרת יצוקה. באופן תקדימי מנדלבליט אף פתח את דלתו לארגונים פוליטיים מובהקים כדי להשמיע בפניו עדויות, ואף איפשר הרצאות של ארגון "מחסום Watch" בפני חיילי צה"ל. בראיון ל"הארץ" בעניין זה בספטמבר 2009 אמר: "שיתוף הפעולה עם 'בצלם' הכי בולט. הם עוזרים לנו להגיע לדבר עם עדים, לברר תלונות. הם עושים את שלהם ואני את שלי. האינטרסים לא חופפים, אבל עם כל הביקורת של הארגונים עלינו, מטרתם להגיע לחקר האמת". בעקבות המבצע, ניהל מנדלבליט חקירה של כ-140 מקרים בהם לכאורה עבר צה"ל על דיני הלחימה ופגע במכוון בחפים מפשע. באף מקרה לא נמצא שצה"ל פגע במכוון בחפים מפשע, ומסקנות אלה שימשו כבסיס לדו"ח שחובר בצה"ל ובפרקליטות הצבאית ונועד להפריך את דו"ח גולדסטון, עליו אמר מנדלבליט שהוא "שקר מרושע"

  אביחי מנדלבליט בעת כהונתו כמזכיר צבאי צילום: Kobi Gideon / Flash90.

  אביחי מנדלבליט בעת כהונתו כמזכיר צבאי צילום: Kobi Gideon / Flash90.

  כזכור בחודש יוני בשנה שעברה נחקר באזהרה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים במסגרת פרשת הרפז, בעת כהונתו כפצ"ר. במאי 2015 החליט היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה נגד מנדלבליט.

  מנלבליט אינו מתראיין לתקשורת והוא עדיין חידה בלתי פתורה כיצד תעבור הקדציה שלו כראש התביעה הכללית, עד כה לא הביע את דעתו בנושאים רבים, משרת היועץ המשפטי בממשלה היא תפקיד ראשון במעלה ומטבע הדברים סקרנות רבה מלווה את המינוי, אך אם עד עתה ידענו את דעתם של היועמשי"ם הקודמים מתפקידם הקודם כפרקליטים או כתובעים, נחשב יחסית אלמוני בנושאים רבים עליהם יהיה מופקד. כאשר מצד אחד מדובר באדם דתי, אך כזה שהצליח להרגיז רבים בציונות הדתית כאשר בתקופתו של מנדלבליט כפצ"ר הוחלו על ידי הפרקליטות הצבאית שמונה צווים משפטיים כנגד תושבי יו"ש ישראלים, בדמות צוי תיחום של המאחזים – המאפשרים פינוי מזורז של שכונות-מאחזים. כמו"כ מנדלבליט הגיש כתבי אישום כנגד לוחמי צה"ל שלדעתו סרחו. ואף הכניס את ארגון "בצלם" לתוככי צה"ל, צעד אותו ביטל שר הביטחון בוגי יעלון.

  מנדלבליט יכנס לתפקידו בפועל החל מ-1 בפברואר 2016.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • תגובות

  1. מאת משה‏:

   יועץ משפטי חרדי?
   מה זה אומר?
   האם הוא יגלה יותר הבנה לצרכי המגזר, או אולי דווקא ינהג לחומרה כדי לנתק את עצמו מזיהוי עם הכיפה השחורה שלראשו?

   לדעתי כדאי לתת לו צ'אנס.
   לפחות נדע שבפעם הראשונה יש יועץ משפטי שבאמת מבין ולא מביע חוות דעת שיפוטית בלי שיהיה לו מושג בנושאים התורניים

   שיהיה לנו בהצלחה

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *