• -gif
 • הממשלה אישרה את מינוי דרעי לשר הפנים

  הדסק המשפטי | כ"ט טבת התשע"ו2 תגובות הדפסה הוספת תגובה

  עשרים ושנים שנים לאחר שהתפטר בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, שבגינו הורשע ונשלח לשלוש שנות מאסר, הצביעה הממשלה על חזרתו של יו"ר ש"ס לתפקיד. מינוי דרעי התאפשר לאור חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע ביום חמישי האחרון כי "מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים אינה לוקה, במישור המשפטי, באי סבירות קיצונית". יחד עם זאת עקץ וינשטיין וכתב כי "אין בכך כדי לומר שהחלטה כזאת היא טובה וראויה".

  דרעי וכחלון בדכם לישיבת הממשלה צילום: Alex Kolomoisky/POOL

  דרעי וכחלון בדכם לישיבת הממשלה צילום: Alex Kolomoisky/POOL

  כזכור בעתירה שהוגשה נגד מינוי דרעי לשר בתחילת הקדנציה הנוכחית אמר וינשטיין והדגיש כי אמנם דרעי עומד בתנאי החוק לכהן שוב כשר, אך הוסיף כי בית המשפט העליון קבע בעבר כי קיים גם עניין של שיקול דעת. “כשירות משפטית לחוד ושיקול דעת לחוד”, ועל כן יתקשה להגן עליו בפני בג”ץ.

  דרעי התפטר מתפקידו כשר הכלכלה על מנת לאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום במקומו על מתווה גז. בתמורה, עבר למשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל וקיבל סמכויות נרחבות ותוספת תקציבית וכן הובטח לו תפקיד נוסף. לאחר שנאלץ שר הפנים הקודם סילבן שלום להתפטר ובכך נסללה הדרך לדרעי להחליפו בתפקיד.

  שר הפנים המיועד מונה לראשונה לתפקיד בשנת 1988 הוא החזיק במשרה בכנסת ה-12 ובכנסת ה-13, ביוני 1993 הוגש נגדו כתב אישום וגם בג"ץ שהגישה התנועה לאיכות השלטון, שהובילו להתפטרותו שלושה חודשים מאוחר יותר, בספטמבר 1993. הוא נידון לשלוש שנות מאסר והוטל עליו קלון.

  התגובות במערכת הציבורית לא מאחרות לבא, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופסור מרדכי קרמניצר מגיב לחזרתו של השר אריה דרעי למשרד הפנים וטוען" החלטת הממשלה אינה משקפת נורמה ראויה מבחינה ציבורית". "אמנם לפי המצב המשפטי הקיים, אין פסול חוקי בהחלטת הממשלה", אמר קרמניצר, "עם זאת, המינוי מעלה את השאלה, האם לנוכח הרשעתם של נבחרי ציבור רבים, ביניהם דרעי, שר האוצר לשעבר הירשזון ולאחרונה, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בעבירות של לקיחת שוחד או גניבה, אין החוק בישראל מקל מדי בנוגע לכהונה ציבורית של מי שהורשעו בעבירות של שחיתות שלטונית".

  ח"כ יעקב פרי.אמר: "לא הייתי רוצה כי אנשים שהוטל עליהם קלון יחזרו למערכת הפוליטית. דרושה הצעת חוק כי כל מי שחל עליו קלון לא יחזור למערכת הפוליטית. למרות זאת, כשהוא כבר חלק מהממשלה הנוכחית, אין חשיבות לשאלה בראש איזה משרד הוא עומד".

  יצויין כי גם אם תעבור הצעת חוק כזו היא לא תחול על המינוי הנוכחי, אלא רק מכאן ולהבא.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • תגובות

  1. מאת יעל‏:

   כל הציבור הספרדי עם דרעי,
   אתם מיצגים אולי 2%.
   כתבה מנותקת ומנוקרת
   לא אהבתי בכלל.

  2. מאת ס"ט‏:

   מי שעל ראשו יצוקה שמפניה וקו שלוש מאות
   אל יטיף דברים על קלון ושאר ירקות

   דמוקרטיה אמיתית מאפשרת לעם לבחור מי טוב לו
   בלי הכתבות ודמיון מודרך הלקוחים משיטות פעולה של שב"כ

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *