• חיסול התקשורת הטורקית על ידי ארדואן // פרשנות

  בעולם | דרור מנור | ט"ז חשון התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  נדמה כי אין גבול לדיקטטורה של ארדואן. ארבעה חודשים אחרי ניסיון ההפיכה הכושל ממשיך הנשיא הטורקי במסע הטיהורים שלו. הפעם על הכוונת של הנשיא הזועם: כלי תקשורת המזוהים עם מתנגדי השלטון, עשרות שוטרים ואנשי ביטחון השתלטו השבוע על בניין מערכת היומון "ג'ומהורייט" באנקרה. בנוסף נעצרו מספר עיתונאים בכירים מהעיתון.

  אלה נעצרו באופן נבזי ללא צווי מעצר וללא הצגת האשמות כלשהן. פשוט הוחלט על יד הרשויות לקחת אותם לחקירות משפילות בתחנות המשטרה המקומיות. אין ספק כי הדבר מבליט את חוסר הצדק והכוחניות הרבה של הנשיא ארדואן, שאינו בוחל בשום אמצעי כדי להשיג את יעדיו. מאות עיתונאים, אמנים ואינטלקטואלים הפגינו לאות הזדהות בעקבות גל המעצרים הנבזי.

  אולם, היומון "ג'ומהורייט" לא היה היחיד שנפגע: התובע הכללי של אנקרה הוציא עד מהרה צווי מעצר נגד 15 עיתונים, אתרי חדשות ושבועונים. הוא הודיע חד משמעית כי נגד עשרות אנשי התקשורת שנעצרו יוגשו כתבי אישום על הזדהות או השתייכות ליריבו המר של ארדואן, פתהוללה גולן, ואף אישומים נוספים על ידיעות ומאמרים התומכים במפלגה הכורדית הגדולה פי-קיי-קיי, שכה שנואה על הנשיא.

  חשוב לציין כי ארדואן מעורב באופן ישיר בגל המעצרים: הוא הורה למנגנוני הביטחון ומערכת המשפטית להביא את אנשי התקשורת למעצרים, לחקירות ולבתי המשפט. לפני הגל הנוכחי, היה גל מעצרים שהחל כבר בקיץ (זמן קצר לאחר ניסיון ההפיכה), ושהביא לסגירתם של 160 אתרי חדשות וכלי תקשורת אלקטרונית ומודפסת. ארדואן דאג לבטל את תעודת העיתונאי למאות עיתונאים. אחרים פוטרו מעבודותיהם, ורבים מהם אף נעצרו על ידי הרשויות. ברור לכל כי נשיא טורקיה יפעל ככל האפשר כדי לסתום את פיותיהם של אנשי התקשורת בארצו, ושום דבר אינו יכול לעצור אותו.

  נראה כי ההתנפלות של ארדואן על התקשורת המקומית מפגינה את חולשתו. הוא אינו בוטח כלל בכוחו ובטוח כי כל הסובבים אותו רוצים בנפילתו (כולל אלו שמתחנפים אליו ומשחדים אותו). מדובר בסגנון חולני, שרק יילך ויתגבר, ככל שהנשיא יצבור עוד ועוד כוח. בינתיים, ארדואן נשאר עם קבוצה מצומצמת של אנשי עסקים עשירים ומושחתים שמשחדים אותו ואת משפחתו ותלויים בו. לאחרונה מסתמן כי נשיא טורקיה מסתמך בעיקר על נאמנותם המוחלטת של הפלאחים במדינה, ועושה מאמצים רבים להשאיר אותם במצב כלכלי סביר שיאפשר להם להתפרנס בכבוד. הוא אינו רוצה שהם יתלוננו ויתנגדו לו, ועל כן משתדל לרצות אותם ככל האפשר.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *