• הפאראמדיק הישראלי הראשון על ספינת חילוץ בים התיכון

  בעולם | כ' חשון התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  פאראמדיק מד"א ישראל פפא (22) תושב רמת גן, אומנם לא חגג את ראש השנה עם משפחתו ולא זכה להתארח בסוכה, אך זכה לצאת למסע מציל חיים בלב ים. לפני כחודש וחצי, נחת פפא באיטליה ועלה כחלק מצוות רפואי של הצלב האדום לספינה החילוץ שהצילה למעלה מ-3,000 פליטים ומהגרים.

  על פי נתוני האו"ם, עד כה במהלך שנת 2016 מתו למעלה מ- 7,000 פליטים בים התיכון. הפליטים, שעולים על סירות ומנסים לשוט לעתיד טוב יותר באירופה, נקלעים למצבים קשים בלב ים וחלקם מתים. במרץ 2016 החליטה עמותת MOAS (Migrant Offshore Aid Station), בשיתוף הצלב האדום האיטלקי, להתחיל פעילות לחילוץ פליטים. במסגרת הפעילות מפעילה העמותה ספינות שמשייטות מול חופי לוב וטוניסיה ועליה צוות מחלצים וצוות רפואי. הצוותים משייטים בים עד שהם מזהים הבהוב של פנס, סימן של הפליטים שהם במצוקה, שטים לעבר ההבהוב ומתחילים בפעולת החילוץ. לאחר החילוץ, הצוות הרפואי שעל הספינה מעניק לפליטים טיפול רפואי ומשיט אותם לחופי איטליה, שם השלטונות האיטלקיים מקבלים אותם.

  הצוות הרפואי שעל הספינה כלל עד היום רופא ושתי אחיות ולראשונה אושר כי הצוות הרפואי יכלול גם פאראמדיק ממד"א, אגודת הצלב האדום הישראלית. בממוצע מכל סירת גומי מחולצים כ-130 איש, אותם על שלושת אנשי הרפואה שבספינה לבדוק במהירות, שכן בתוך זמן קצר יובאו לספינה עוד פליטים, עד שקיבולת ה – 450 פליטים של הספינה תתמלא וזו תשוט לחופי איטליה..

  בכנס שהתקיים בישראל ואורגן ע"י מגן דוד אדום, ועסק באירועי רבי נפגעים, פאנו סאריסטו (Panu Saaristo) האחראי של המענה הרפואי באירועי חירום בפדרציה הבינלאומית של הצלב האדום התרשם מניסיונם וממקצועיותם של הפאראמדיקים במד"א, וכתוצאה הוחלט לשלב לראשונה בצוות הרפואי שעל הספינה במקום אחת האחיות פאראמדיק ממד"א (ולא מאף מדינה אחרת). הצלב האדום פנה למד"א בבקשה לצרף פאראמדיק מתוך הארגון.

  למשימה הקשה והחשובה נבחר ישראל פפא, פראמדיק מד"א. "מד"א, כארגון הומניטרי, הציעו לי את החוויה המדהימה הזאת, לא עברו חמש דקות של התייעצות ונעניתי לאתגר שאי אפשר לסרב לו". הצהיר פפא, הפראמדיק הראשון בכלל והישראלי הראשון בפרט שעלה על הספינה וסייע בהצלת חיים במשך חודש וחצי. על פי דיווחי העמותה והצלב האדום פפא העניק טיפול רפואי יוצא דופן במשמרות סביב השעון, "זה כבוד גדול מבחינתי וגאווה למשפחה ולחברה שתמכו לאורך כל הדרך. מסת הפליטים, תנאי הצפיפות, והריחוק מכל מרכז רפואי הם אתגר כשלעצמו כאשר תנאי הים בעונת הסתיו מוסיפים על האתגר. עבדתי לצד רופאים מרחבי העולם, קנדה, דנמרק, מלטה, אנגליה, הפיליפינים ועוד, זו חוויה יוצאת דופן". עוד מוסיף פפא

  "הצלנו מהמים המון ילדים במסע", מספר פפא ונזכר במקרה שזכור לו במיוחד, "היה ילד בן 14 שחילצנו אותו מהמים, התחלתי לשוחח איתו והוא סיפר לי את סיפור המסע שלו. הוא עזב את המשפחה ויצא לבדו כדי להרוויח כסף ולשלוח להם – הבאתי לו דף וטושים איתם כתב וצייר. הוא כתב שלהורים שלו אין כסף והחלום שלו זה ללכת לבית הספר ולשחק כדורגל. זה נותן המון פרספקטיבה לחיים".

  פפא מסכם, "כל הסיפור הזה של אנשים שנעלמים בלב ים ומנסים לעבור את המסע המכונה 'אסון על המים' במקום הכי סוריאליסטי שיש. מסתכל על הים האינסופי הזה ולפתע צצה לה סירת גומי קטנה שעליה 170 איש ואנחנו אלו שמצילים אותם, לדעת שאני לוקח חלק במשימה בה אדם שהוא בשר ודם ללא קשר לצבע עור או לדת, ואני חלק מזה שאותו אדם לא יסיים את חייו מתחת למים מבלי שאיש ידע איפה הוא – אין הרגשה כזו ועל כך אני אסיר תודה למד"א".

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *