• נרמול יחסים חלקי בלבד בין ישראל לטורקיה // פרשנות

  בעולם | ד"ר דרור מנור | כ"א חשון התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  למרות שיגור השגרירים לישראל ולטורקיה, והצהרתו של הנשיא ארדואן על מינוי שגריר טורקי חדש בירושלים, נדמה כי מדובר בירח דבש חלקי בין שתי המדינות. זאת כאשר כלי התקשורת הטורקיים, הסובלים רבות מארדואן מאז ניסיון ההפיכה בחודש יולי האחרון, מהללים את מינויו של השגריר הישראלי החדש במדינה, איתן נאה, ומדגישים עד כמה הוא נחשב למינוי ראוי.

  נדמה כי לאחר שש שנים של היעדר קשרים דיפלומטיים ממשיים בין שתי המדינות, דחוף לנשיא טורקיה לפתוח דף חדש עם ישראל. אולם ירושלים ואנקרה אינן מסכימות על נושאים מדיניים ודיפלומטיים רבים: ארדואן מעוניין בסילוקו של אסד מסוריה, בעוד נתניהו אינו מביע עמדה בנושא; ארדואן חושש כל הזמן כי ישראל משתפת פעולה עם הכורדים מאחורי גבה של טורקיה, וירושלים איננה טורחת להכחיש; טורקיה סובלת ממשבר קשה ביחסיה עם מצרים, כאשר הנשיא א-סיסי הודף את חיזוריה של אנקרה בשל איבתו הרבה לאחים המוסלמים. לאור מצב זה, נשיא טורקיה אינו סובל את שיתוף הפעולה ההדוק בין ישראל למצרים בחצי האי סיני.

  ברור כי הסכם הפיוס שנחתם בין ישראל לטורקיה אינו מתקיים באופן מלא. ידוע לכל כי דרישתה של ישראל לסלק את הזרוע הצבאית של תנועת החמאס מטורקיה נתקלת בהתעלמות מצדו של נשיא טורקיה. בכירים מהחמאס ממשיכים להתארח באופן חופשי וללא מגבלות ברחבי טורקיה. אחד הבולטים שבהם הוא סלאח אל-ערורי, האחראי לחטיפתם ולרציחתם של שלושת הנערים.

  טורקיה מטפחת בכוונה את נושא החזרת השגרירים, המהווה סמל לנורמליזציה בין שתי המדינות. הסיבה העיקרית לכך היא כלכלית: הרחבת היבוא והיצוא, חתימה על עסקאות כלכליות רחבות היקף וההסכם להעברת הגז דרך טורקיה, שבשתי המדינות תולים בו תקוות רבות.

  חשוב להדגיש כי למרות קיומו של ירח הדבש החלקי בין שתי המדינות הצליחה ישראל למנף את טורקיה בקרב צמרת מנגנוני הממשל האמריקני. כעת צריך לשים לב להתפתחויות שעלולות לצוץ עם ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות בארצות הברית. סביר להניח כי יועציו של ארדואן נמצאים כבר בלחץ.

  לאור קיומו של ירח הדבש החלקי בין שתי המדינות צריך יהיה לראות לאן תנשב הרוח, ואם ישראל תהיה מעוניינת בשיתוף הפעולה שהיה קיים לפני הסכסוך. מעניין יהיה לדעת אם התעשיות הביטחוניות יחדשו את עבודתן בטורקיה, והאם חיל האוויר הישראלי יחזור לבצע אימונים בשמי טורקיה. האם האינטרסים יצליחו לטשטש את המחלוקות? זאת עוד מוקדם לדעת.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *