• נפילתה של חאלב // פרשנות

  בעולם | ד"ר דרור מנור | ד' כסלו התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  לאחר מצור ארוך ומתיש והפצצות רבות: שליש מהעיר חאלב, הנשלטת מזה מספר חודשים על ידי המורדים, נכבש על ידי צבאו האכזר של בשאר אסד. פרשנים ומומחים מעריכים כי העיר תיכבש בקרוב על ידי נשיא סוריה ובני בריתו.

  צבא סוריה בשיתוף עם חיילים וקצינים מאיראן, אפגניסטן והחיזבאללה הצליחו להשתלט עד עכשיו על 14 מחוזות בחאלב, הנחשבת לעיר הבירה הכלכלית והעסקית של סוריה. הצבא הצליח להשתלט על החלקים האסטרטגיים החשובים של העיר, הידק באינטנסיביות את המצור עליה ועצר כמה מאות מתושבי העיר. המצב הבלתי נסבל הוביל משפחות מקומיות רבות לארוז במהרה את רכושן ולהימלט מההפצצות האכזריות.

  חשוב לציין כי אם יושלם בסופו של דבר כיבושה של העיר, יהווה הדבר מכה אנושה למורדים. יש הטוענים כי מדובר בתבוסה הקשה ביותר שנחלו המורדים בחאלב מאז פתיחת העימותים נגד שלטונו של אסד בשנת 2012.  המצב הקשה הוביל את כלי התקשורת הסוריים לדווח על פתיחתו של מסדרון הומניטרי בין שני חלקי העיר, על מנת לאפשר לתושבים הרבים להימלט במהרה מהעיר.

  הבריחה ההמונית מחאלב הובילה עשרות אלפי תושבים לנוע לכיוון מעבר באב אל-סלאם בגבול הטורקי. מדובר בתושבים שהתעקשו בעבר שלא לעזוב את העיר ולהמשיך להיאחז בבתיהם ובעבודותיהם, או בתלמידים ובסטודנטים שנשארו לסיים את לימודיהם מתוך תקווה שהתעודה או התואר שלהם יבטיחו להם עתיד כלשהו בעיר.

  המצב הקשה בחאלב גורם לדאגה רבה במערב. משרד החוץ הגרמני הודיע לאחרונה כי גרמניה תעביר 50 מיליון אירו למטרת סיוע הומניטרי רחב היקף לתושבים שנמלטו מהתופת בחאלב. הדבר נקבע בעקבות ביקורו האחרון של שר החוץ הגרמני במחנה פליטים סורי בלבנון. לעומת זאת, רוסיה ממשיכה בסיוע המוגבר לצבאו של אסד, ומוסקבה אף הודיעה לאחרונה כי יחידות לסילוק פצצות יישלחו לחאלב כדי לטהר את השכונות שנכבשו על ידי כוחות אסד במזרחה של העיר.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *