• סולידריות? לבנון נגד הפליטים הסורים // פרשנות

  בעולם | ד"ר דרור מנור | ה' כסלו התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  בעיית הפליטים הסורים מעוררת מזה זמן רב הדים רבים בקרב מדינות המזרח התיכון, אך נדמה שתגובתה של לבנון לתופעה היא ייחודית. לאחרונה נוצר מצב שבו הגזענות הלבנונית כלפי הפליטים שוברת שיאים. אלו שדואגים במיוחד הם השיעים שחוששים שאותם פליטים, שהם סונים ברובם, ישנו תוך זמן קצר את המאזן הפנימי הקיים במדינה.

  אין ספק כי בעיית הפליטים הסורים נחשבת לאחת הבעיות המורכבות ביותר בלבנון בשנים האחרונות. בתחילת השנה פורסם כי מספר הפליטים שחצה את הגבול ללבנון עבר את המיליון. יש גורמים במדינה שטוענים כי מספרם מגיע למיליון וחצי איש. הדבר מטריד רבות את קברניטי המדינה הקטנה והמשוסעת שדואגים רבות לנוכח המרקם העדתי העדין. ברור להם כי התפתחות התופעה רק תזיק להם ותקשה עליהם עוד יותר להנהיג את המדינה.

  בעקבות התגברות התופעה צצה תופעה מכוערת וגלויה של גזענות ברחבי לבנון כלפי הפליטים הסורים. הדבר בא לידי ביטוי בהתבטאויות של שרי הממשלה, בתכניות הטלוויזיה השונות המציגות את הפליטים כטרוריסטים, ובסטודנטיות מקומיות שמתייחסות לפליטים בזלזול.

  חשוב לציין כי תופעת הפליטים מהווה נטל כבד על הכלכלה הלבנונית החלשה וגם מהווה סכנה ביטחונית חמורה על המדינה. התופעה אף מאיימת קשות על לבנון מבחינה דמוגרפית כיוון שרובם המוחלט של הפליטים הסורים משתייכים לעדה הסונית. הדבר יוצר דאגות רבות הן בקרב העדה הנוצרית-מרונית והן בקרב העדה השיעית. מי שפועל רבות נגד התגברות התופעה הוא שר החוץ ג'ובראן באסיל, פוליטיקאי בכיר המשתייך לעדה המרונית, וגיסו של הנשיא החדש מישל עאון. ג'ובראן פועל באינטנסיביות כדי לסגור את הגבול בפני הפליטים וקורא לממשלה לדון ברצינות באפשרות לגרש אותם מהמדינה.

  נראה שהפליטים הסורים אינם לבד במערכה, וגם הפליטים הפלסטינים בלבנון עלולים להיקלע למצב דומה בגלל יחס עוין של שלטונות המדינה. בחודשים האחרונים כעסו הפלסטינים בלבנון על כך שהשלטונות החלו בבנייה אינטנסיבית של גדר בטון סביב מחנה הפליטים הידוע עין אל-חילווה שבדרום לבנון. גדר זו אמורה להקיף עשרות אלפי פלסטינים, מה שגורם לזעם רב בקרב הפלסטינים ואף בקרב מנהיגי תנועת החמאס. לאור הלחץ הרב שהפעילו גורמים פלסטינים בלבנון בפרט ובעולם הערבי בכלל נגד בניית הגדר, החליטו שלטונות לבנון לרדת בינתיים מהעניין.

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *