• השר לשעבר יעקב נאמן נפטר לאחר מחלה

  בארץ | רונן גרוס | ד' טבת התשע"זתגובה אחת הדפסה הוספת תגובה

   

   

   

  %d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f

  השר לשעבר יעקב נאמן נפטר בגיל 77 לאחר מחלה קשה.

  נאמן כיהן כשר משפטים ושר אוצר בממשלות נתניהו .הוא נחשב אחד מגדולי עורכי הדין הפרטיים בארץ במשרד "הרצוג, פוקס נאמן".
  ידידיו ומכיריו ציינו כי לצד הטיפול באנשים רמי מעלה, הקפיד נאמן לא פעם אף לייצג בחינם כאלה שידם אינה משגת. הם הדגישו גם את יחסו הרגיש מאוד למשפחות השכולות ולמשפחות החטופים ולנפגעי תאונות דרכים, מאז נדרסה אמו למוות על ידי אוטובוס.
  עוד בהיותו משפטן צעיר החל נאמן במקביל ללימודי המשפטים בפעילות במסדרונות השלטון. הוא שימש כמזכיר סיעת המפד"ל בכנסת. כשסיים את הלימודים, התמחה בבית המשפט המחוזי אצל השופטת מרים בן פורת. לאחר מכן השלים לימודי מאסטר ודוקטורט בהצטיינות באוניברסיטת ניו יורק.

  עבודתו התאפיינה בעיקר כיועץ סתרים, שליח למשימות דיסקרטיות ופרקליט לראשי ממשלה ושרים. נאמן נקרא שוב ושוב לשרת פוליטיקאים ממפלגות יריבות, וזאת מבלי שהיה חבר מפלגה כלשהי. הוא ידע בחוכמה לנווט את עצמו ואת לקוחותיו כאשר עצותיו היו שוות זהב והמוטו שלו היה הביטוי "אין הברכה מצויה אלא בדבר הסמוי מן העין".

  כפרופ' למשפט אזרחי תוך התמחות בדיני מסים היה נאמן חברם לשכבת הגיל של פרופ' אהרון ברק, מישאל חשין המנוח וכל הצמרת המשפטית הקודמת. הוא דגל בדעות ימניות ובכינון מדינת הלכה, אך תמיד נקט בגישה ממלכתית. הוא סבר שחוק המדינה הוא מעל הכל ויעץ להתיישר על פיו גם אם הוא לא דעתם של מקבלי ההחלטות.

  ראש הממשלה נתניהו פרסם דברי הספד: "אני מבכה את פטירתו של יקירנו ויקיר עם ישראל, יעקב נאמן ז"ל. יעקב נאמן היה מבכירי המשפטנים במדינה, חריף שכל ובעל לב יהודי חם. הוא היה בעל עמדות לאומיות מוצקות, ועם זאת תמיד חיפש את דרך הפשרה וההידברות, כפי שעשה כשהוביל את ועדת נאמן שטיפלה ברגישות ובחכמה בנושא הגיור".

  ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר:" כי נאמן היה איש רחב לב, רחב אופקים, אדם נדיב שתמך בשירות בצה"ל, בחיבור בין קבוצות בחברה הישראלית, משפטן מובהק ובעל עשייה ציבורית ומשפטית גדולה וחשובה למדינת ישראל ואזרחיה. תמיד ראה בראש ובראשונה את טובת המדינה ואחדות העם כמטרה עליונה ולשם כך פעל".

  סגן שר הביטחון אלי בן דהן התייחס גם הוא לעשייתו של נאמן בוועדה הציבורית שדנה בנושא הגיור, ואמר: "מעבר לגדולתו המשפטית, היה יעקב נאמן איש חסד שסייע ותרם למוסדות הציבוריים הישראלים. הייתי שותף לוועדה הציבורית בראשותו שבחנה את הנושא הגיור של העולים מחבר העמים, שם התגלתה רגישותו הגדולה מצד אחד לעולים וליהדותם ומצד שני לשמירה על מעמדה של הרבנות הראשית לישראל. יהי זכרו ברוך".

  בכנס רבנים ודיינים בנושא דיני ממונות, שנערך בירושלים, קרא נאמן "להחזיר עטרה ליושנה, שמשפט התורה יהיה המשפט המחייב במדינת ישראל". נאמן אמר כי יש "להחזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, את דברי התורה הראשונים והאחרונים, שבהם יש פיתרון מלא לכל הדברים שאנחנו עוסקים בהם".

   

  קרדיט לצילום(צילום: פלאז 90 / אביר סולטן)

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • תגובות

  1. מאת שסני'ק לשעבר‏:

   ברוך דיין האמת

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *