• היום שלב הטיעונים לעונש במשפט החייל אזריה

  חדשות | כ"ו טבת התשע"ז הדפסה הוספת תגובה

  היום יעלו עדי אופי מטעם ההגנה וינסו לדבר ללבם של שלושת השופטים על מנת להמתיק את עונשו של אזריה, שהורשע גם בהתנהגות שאינה הולמת. אחר כך יתאפשר לחייל עצמו לעלות לדוכן ולומר את דברו. הוא יוכל לבקש הקלה בעונש, ולהתחשב בין היתר במצב בריאותם של הוריו.

  לעומת זאת, התביעה צפויה לדרוש לגזור על אזריה בין שלוש לחמש שנות מאסר. בפרקליטות הצבאית החליטו כי אם החייל יביע חרטה ויטול אחריות הם ידרשו את הרף הנמוך בענישה – שלוש שנות מאסר בפועל. אולם אם אזריה ימשיך להתבצר בעמדותיו, התביעה תציג פסקי דין קודמים על עבירת הריגה כדי לבסס את דרישתה לרף הענישה הגבוה מבחינתה – חמש שנות מאסר בפועל.
  לשם תזכורת-בהכרעת הדין שטילטלה מדינה שלימה, לפני שלושה שבועות, פירטה ראש הרכב השופטים אלוף-משנה מאיה הלר במשך כשעתיים וחצי את הסיבות שבגללן הוחלט להרשיע פה אחד את אזריה. השופטת ציינה, כי "אין ספק שנורה כדור מטווח קצר, שאחר כך נקבע מותו (של המחבל) ושהוא לא נשא מטען. נשמעו טענות שזה היה כדי לנטרל, והוא מודע לכך שהירי הזה הורג בסבירות גבוהה".
  950

  השופטת ציינה בדבריה "שכיבוד זכויות האדם ושמירה על זכויות אדם טבועים ביסודותיה של מדינה דמוקרטית. הבנה זו היא מרכיב חשוב בייסודה של מדינת ישראל ובצביונו של צה"ל".

   

  "במסגרת זו מחויבים חיילי צה"ל בהפעלת כוח, אסור שהיא תיעשה מעבר לנדרש ושתחטא לערכי צה"ל וטוהר הנשק. יוצא אפוא כי בעת שירה במחבל, הנאשם עשה שימוש בכוח מעבר לנדרש ועשה שימוש פסול. מעשיו של הנאשם נוגדים את ערכי צה"ל, ואינם מתיישבים עם התנהלות המצופה מחייל. כחובש, הוא היה הדרג הצבאי הרפואי הבכיר בזירה ולכן היה זה שעליו מוטל להכריע מי הפצוע הקשה ביותר בזירה".

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *