• מהו חג הסיגד? מאכל האינג'רה?

  חידודון | ג' כסלו התשע"ח הדפסה הוספת תגובה

  מהו חג הסיגד? מאכל האינג'רה? | יוסי לחיאני מכניס אותנו לעולמם של העדה האתיופית

  את האמת כשהתחלתי לחקור על החג חשבתי שכדאי לדבר עליו כדי שמי שלא נמנה על העדה האתיופית ילמד קצת גם על החגים שלהם, בסוף התברר לי שהדור הצעיר של העדה האתיופית בכלל לא מונח בכל הנושא הזה וצריך הייתי לחקור הלוך ושוב דווקא את זקני העדה ששומרים באדיקות רבה על המנהגים והמסורת שלהם..

  חג הסיגד שאותו מציינים בכל שנה בעדה האתיופית, חל בשבת האחרונה אבל הוקדם ליום חמישי.
  הם מציינים אותו שבעה שבועות, שאלו חמישים ימים לאחר יום כיפור. ביום הזה היו מתקבצים כל יהודי העדה ליד הר גבוה בעיר והרב היה עולה למעלה עם ספר תורה וכולם היו משתפים פעולה עם הדמיית מתן תורה.

  לכן באתיופיה היו מקיימים את חג הסיגד שהשם שלו מסמל את המושג 'סגידה' לתורה לקב"ה ולבית המקדש. כאן בארץ הם הולכים לכותל, מתפללים וצמים.

  בקהילה האתיופית ישנם מאכלים מיוחדים שהביאו איתם מאתיופיה אבל לאחר בירור מסתבר שאין מאכל ספציפי לחג הזה אולי בגלל העובדה שהוא מצויין כיום צום, אבל כדי להבין יותר יצאתי היום למסעדה אתיופית כאן בעיר אשקלון ותתפלא עמי המילה 'אינג'רה' לא כזאת מפחידה. מדובר בסך הכל בלחוח תמני רק חמוץ יותר ושחום יותר. ואם לא הייתי שבע הייתי גם טועם מזה…

  לסיום: מדינת ישראל קיבלה את חג הסיגד כחג לאומי, אבל באמת אפשר להתבונן בחג הזה ולהבין איך הוא נוגע גם אלינו. הרי התאריך שלו הוא חמישים יום לאחר יום כיפור ולא בכדי. אולי כדאי שכל אחד מאיתנו יזכר בקבלות שהוא קיבל ביום כיפור במעשים הטובים שהוא לקח על עצמו ויבדוק אם הוא הצליח לעמוד ביעדים. שלא נגיע לשנה הבאה רקים מתוכן, נבטיח שוב ונשכח שוב.

  האזינו לשיחה המלאה בתכנית חידודון:

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *