• ועדת החוקה אישרה לקריאות שנייה ושלישית את החוק המכונה "חוק ליצמן"

  חדשות | כ"ג טבת התשע"ח הדפסה הוספת תגובה

  התיקון שהתקבל ברוב של 8 תומכים מול 5 מתנגדים, ייכנס לתוקף מיד עם אישורו בכנסת. יו"ר הוועדה חה"כ סלומינסקי: "החוק ישפר את המצב במובן שהוא נותן יותר סמכויות לסגן שר הבריאות במשרד חשוב מאין כמוהו"; חה"כ גרמן: "ליצמן מכר את השבת בנזיד עדשים והממשלה הלכה עם זה"; יועמ"ש הוועדה עו"ד בליי: "התיקון לא מכשיר את היותו סגן שר במעמד שר".

  ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (ד') לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה (תיקון מס' 6) (אצילת סמכות לסגן שר). הצעת החוק מאפשרת להאציל סמכויות סטטוטוריות הנתונות לשר לידי סגן שר במשרד שראש הממשלה מכהן בו כשר, למעט האצלת סמכויות להתקנת תקנות וצווים הנובעים מהיותו שר. התיקון לא ישנה את המצב הקיים לפיו סגן שר לא יכול להשתתף בהצבעות ובהחלטות ממשלה או להיות חבר בוועדת שרים. השר יוכל לחזור ולבטל את האצילה בכל עת.

  סעיף 33 לחוק־יסוד: הממשלה שעניינו "אצילת סמכויות", קובע כי שר רשאי לאצול סמכות הנתונה לו על פי חוק, סמכות שהועברה לו על פי סעיף חוק־היסוד, או סמכות שהממשלה אצלה לו אם הסמיכה אותו לכך, לידי עובד ציבור. זאת, למעט סמכות להתקין תקנות. בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה נקבע כי סגן שר אינו בגדר "עובד ציבור" ולכן במצב המשפטי הקיים, שר אינו רשאי לאצול מסמכויותיו הסטטוטוריות לסגן שר.

  יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "החוק ישפר את המצב במובן שהוא נותן יותר סמכויות לסגן שר הבריאות במשרד חשוב מאין כמוהו. סגן השר במשרד שרה"מ הוא שר בו יוכל להיכנס בנעליו ואין כאן שינוי דרמטי כי אין כאן סגן שר במעמד שר אלא האפשרות להאצלת סמכויות שהיום השר יכול לתת לכל עובד ציבור תחתיו ולא לסגנו".

  חה"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) פנה ליו"ר הוועדה חה"כ סלומינסקי: "בוא נגיד את האמת, אתה מכיר את השיר הזה "בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים ובחוקותיהם אין אנו מתהלכים". כל ההתפתלות הזו שאתם גוררים את פקידי משרד המשפטים היא כדי לכסות את ערוותכם הזועקת של אי אמון במדינה. למה ליצמן לא רוצה להיות חבר ממשלה? אתה יודע כמוני שזה כי יש לחרדים בעיה עם קיום המדינה שלא בדרך נס. ליצמן בממשלה רק בזכות בג"ץ שאתה רוצה לרמוס ברגל גסה. הם לא רוצים להיות באמת חלק מהממשלה הזו אלא רק ליהנות מעטיניה ולחלוב אותם. זה המשך ישיר לאי שירות בצבא ואי השוויון בנטל. אתה יכול להתעלם מהשבת והגיור, ממעמד האישה בגוף הבוחר של הרבנות ובגלל זה גם לא שומעים אתכם בנושאים הללו, אבל בכך אתם מחזקים את גישת האנטישמים שמה שמעניין את היהודים הוא כסף. בהתחשב בגבולות האבסורד, האם לפי הצעת החוק שהכנסת תאשר באטרף היום, יכול להיות שיהיה ראש ממשלה אחד בלי אף שר אלא 33 סגני שרים?" לאחר הצבעת הרביזיה הוסיף: "זהו יום שחור בו הממשלה נותנת גושפנקה רשמית לחרדים שלא להיות חלק בממשלה ורק לסחוט אותה".

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *