• -png
 • מתאמת קהילה בשיבא : מקצועיות לצד יחס חם

  משפחה | ו' אדר א' התשע"ט הדפסה הוספת תגובה

  מקצועיות ללא פשרות לצד יחס חם, רוגע ומסירות גדולה ראיון עם הגב' קרישבסקי – מתאמת קהילה בשיבא – תל השומר

  מהו לדעתך הגורם המשפיע ביותר על בחירתן של נשים ללדת בשיבא?
  ישנן אימהות רבות שילדו בעבר במרכז הרפואי שיבא ואם נשאל אותן אם הן תחזורנה לשם שוב, הן בוודאי תענינה שללא ספק, ורק לשם! בראשונה, הן הגיעו מתוך רצון ליהנות מהרמה הרפואית הגבוהה ביותר, אך בהמשך חזרו גם בגלל היחס החם והאישי. מעניין לראות כי דווקא נשים שמתנסות בפעם הראשונה בחוויית הלידה אצלנו בשיבא, נדהמות מרמת המקצועיות הגבוהה, ויותר מכך, מהעובדה שהיא לא באה על חשבון היחס האישי, המסירות של הצוות והתנאים הכוללים שכל יולדת חרדית זקוקה להם.

  מה מביא נשים שילדו בבית חולים אחר וכבר הכירו משהו אחר לבוא לשיבא?
  בגדול, מהפיכת התנאים לטובת היולדת החרדית בשיבא פעלה את פעולתה וכיום ניתן לראות יולדות חרדיות רבות במחלקה. בנוסף, ישנן נשים שמופנות מסיבות כאלו ואחרות דווקא אלינו. המחלקה בסיכון שלנו היא המתקדמת ביותר בארץ ויש לנו מענה מקצועי רחב לכל סיטואציה רפואית. מדהים לראות את ההתפעלות של הנשים מכך שכל החלטה מתקבלת ע"י פרופסורים ורופאים בכירים, ונעשים מאמצים רבים לפעול כרצון היולדת ולטובתה – כמובן בהתאם לאפשרויות הרפואיות. אני שומעת נשים רבות שהגיעו במצבים אלו ואחרים אומרות: "חיכיתי לשמוע את החלטת הרופאים ונדהמתי לגלות את מנהל האגף לצד צוות מומחים נוספים מגיעים בעצמם לחדרי, מרגיעים, מסבירים ומשתפים בכל פרט – ממש כרפואה פרטית בתוך בית חולים ציבורי".

  אלו תנאים מיוחדים עומדים לרשות היולדת החרדית בשיבא?
  אנחנו יודעים כי ליולדת החרדית חשוב שיהיו תנאים שמאפשרים לה לשמור על אורח חייה ולהקפיד על ההלכה, בין אם זה בכשרות המזון המהודרת, באווירת השבת, בהתחשבות בשיקולים ההלכתיים בסוגיות רפואיות ועוד. כיום, היולדות החרדיות אצלנו נהנות ממזון משובח וטרי יום יום מקייטרינג בכשרות בד"צ עדה חרדית, עם משגיח צמוד בחדר האוכל, ממענה הלכתי שוטף של הרה"ג ר' צבי פורת שליט"א הזמין לשאלות במגוון נושאים הנוגעים להלכה וכן מאווירת שבת וחג. הצוות שלנו מקבל הדרכות שוטפות להבין את הצרכים של הציבור החרדי והוא עושה כל שביכולתו כדי לתת לכל אחת הרגשה טובה לצד טיפול מקצועי ומסור. לדוגמה, שתי חברות טובות ילדו בשיבא בשבוע האחרון ולבקשתן הן שובצו יחד באותו חדר ונהנו עד הגג….

  מה מייחד בעינייך את מערך חדרי הלידה בשיבא?
  בשבוע האחרון דיברתי עם יולדת ששהתה 18 (!) שעות בחדר לידה בשל מצב רפואי מורכב. כל אחת מבינה בכמה קושי ולחץ מדובר. כששאלתי אותה איך עברה עליה חווית הלידה היא ענתה לי : "בחיים לא ילדתי בכזה רוגע! איזה יחס, איזו שלווה, איזו מקצועיות"! "בנוסף" היה חשוב לה להדגיש "בעלי היה ג"כ מרוצה כ"כ. פעם ראשונה שהוא הרגיש שמישהו מתייחס גם אליו, מעדכן גם אותו. בלידות הקודמות לא היה לו מקום בכלל…" אני חושבת, שלידה היא חוויה מאד אישית ולכל אחת יש את הצרכים שלה, של משפחתה וזה משתנה מאד מאחת לחברתה. אצלנו בשיבא, משתדלים לתת לכל אחת את הלב והנשמה, נותנים מקום וכבוד לרצון האישה איך ללדת, כמה להיות עם התינוק וכך הלאה בכל פרט ופרט – כמובן בכפוף להנחיות המקצועיות.

  מה מייחד בעינייך את מחלקות היולדות בשיבא?
  דבר ראשון צוות הסיעוד המדהים! אני שומעת המון פידבקים מהנשים המאושפזות במחלקה על המסירות והיחס החם של האחיות, על העידוד והמילה הטובה בעת הצורך ועל הרמה המקצועית. מעבר לכך, בשיבא מכבדים את היולדת, וכמעט כל דבר נעשה בחדר שלה. כלומר, היא לא צריכה להסתובב וללכת מהאחיות, לחדר הרופא, לחדר התינוקות וכו', כולם באים אליה. רופא הילדים מבצע את הבדיקות ליילוד בחדר האם, מסביר לה ומשוחח איתה באופן אישי, האחיות מהתינוקייה מגיעות לחדר האם, הרישום בביטוח לאומי, השחרור – פשוט הכל! וזה מקסים ומשמעותי בעיני.

  כאן המקום גם להזכיר את מגוון אפשרויות הביות המתאפשרות בשיבא. נשים חרדיות רבות פחות מתחברות לרעיון הזה של אפס הפרדה או ביות מלא שזה אומר לשהות כל הזמן לצד התינוק. נכון שזה דורש יותר מהאמא, אבל יולדות שבעבר לא עשו זאת, ושניסו את זה לראשונה בשיבא, מספרות לי על התרגשות ואהבה גדולה. הן מתארות את החוויה כעוצמתית ומיוחדת. וזאת, מעבר לכך שישנם מחקרים רבים שמראים שיש לקשר הרציף בין היילוד לאימו תועלות רבות, הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזית. ממש שווה לנסות לפחות את הביות החלקי!

 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *