• -png
 • מדוע הודו מעדיפה טילים מישראל ולא מארה"ב?

  מעניין | ב' חשון התשע"ה2 תגובות הדפסה הוספת תגובה

  טיל מסוג שגר ושכח המסוגל להינעל על מטרתו עוד לפני השיגור צילום מתוך אתר רפאל

  טיל מסוג שגר ושכח המסוגל להינעל על מטרתו עוד לפני השיגור צילום מתוך אתר רפאל

  עסקת ענק בתחום מכירת נשק: ממשלת הודו החליטה לרכוש מישראל אלפי טילים נגד טנקים מסוג "ספייק". שוויה של העסקה צפוי לעלות על חצי מיליארד הדולרים.

  מערכת "ספייק" היא מערכת נישאת המיועדת לפגוע בטנקים, והחידוש בה היא שהיא ננעלת על המטרה עוד לפני שיגור הטיל. היא מיוצרת על ידי רפאל, שמצידה סירבה להגיב לדיווח מהודו.

  זה קרה כאשר ראש ממשלת הודו נועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשולי עצרת האו"ם בניו יורק. הוא נפגש גם עם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל שניסה לקדם את הטיל האמריקני המיוצר בידי לוקהיד מרטין ורייתאון. פרשנים מעריכים כי הודו, הנחשבת ליבואנית הנשק הגדולה בעולם, מתכוונת להשקיע כ-250 מיליארד דולר בשדרוג הצבא ובסגירת פערים מול סין, המשקיעה בביטחון סכום הגבוה פי שלושה מדי שנה.

  מדוע הודו מעדיפה את הטיל הישראלי על פני יריבו האמריקני?

  "מועצת הרכישות הביטחוניות העדיפה לרכוש את המערכת הישראלית, בהמשך לכך שהביטחון הלאומי שלנו הוא בראש סדר העדיפויות של הממשלה", אמר המקור הביטחוני לסוכנות רויטרס. "נפעל להאיץ את הרכישות ולשפר את החלקים הפגיעים יותר בצבא שלנו ללא דיחוי", הוא הוסיף.

  מיוחד: כיצד פועלים טילים נגד טנקים (נ"ט)?

  מיוחד: כיצד פועלים טילים נגד טנקים (נ"ט)?

  המיוחד בטיל הוא מערכת ה"ספייק" שפותחה על ידי "רפאל" ונמצאת בשימוש מבצעי בקרב יחידות צה"ל מזה למעלה מעשור. מדובר בטיל אלקטרו-אופטי שיכול להתביית על המטרה ולעדכן את מסלולו תוך כדי מעוף. טיל אישי נגד טנקים מדור ג' "שגר ושכח" ו"שגר ועדכן" (יכולת עדכון ומעבר בין מטרות בזמן מעוף הטיל). הטיל, מהמתקדמים בעולם, פותח ברפאל על-פי דרישות צה"ל ובשיתופו במהלך שנות ה 90'. עד אז עשה צה"ל שימוש בטילי הנ"ט "עורב" ו"גבנוני", וכיום מבוסס מערך הנ"ט ביחידות החי"ר בעיקר על ה"גיל".

  האמריקנים עדיין מקווים לספק אותו להודים במסגרת מגעים נרחבים יותר להעמיק את היחסים הביטחוניים בין וושינגטון לניו דלהי באמצעות הגדלת הייצור בהודו. חשיבות השוק ההודי לארצות הברית – וכן לישראל – גדלה מאוד היות שהמדינה נחשבת כיום לרוכשת הנשק הגדולה בעולם.

  עוד דבר שככל הנראה סייע לבחירה של ההודים בייצור הישראלי זה השלטון החדש בהודו. ראש ממשלה חדש שנבחר בהודו מנסה לחמם את היחסים עם ישראל, היחסים הביטחוניים של ישראל והודו נחשבים להדוקים, אך לאחר בחירתו של נרנדרה מודיבמאי, העריכו גורמים בישראל כי הקשרים בין המערכות הביטחוניות יתרחבו אף יותר. בחודש יולי האחרון ביקר שר ההגנה ההודי בישראל, ודן באפשרות לחתום על עסקאות נשק נוספות עם התעשיות המקומית בישראל. ישראל נחשבת בשנים האחרונות לספקית נשק מרכזית למדינה בדרום אסיה.

  חשוב לציין כי כחלק מהעיסקה יאלצו להעביר גם חלק מהייצור להודו. העברה שכזאת כוללת גם העברת ידע להודים בדומה לעסקאות שבוצעו בעבר מול הולנד, איטליה וגרמניה. אין ספק כי מדובר בעסקה בעלת חשיבות אסטרטגית וכלכלית לייצור הביטחוני בישראל.


 • הצטרפו אלינו לפייסבוק והישארו מעודכנים

 • כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

 • תגובות

  1. מאת עשרת הדיברות‏:

   שבו בשקט בחדר אחרת ארביץ בזקנים ובפיאות ואתלוש לכם טת הראש ההזוי

  2. מאת עשרת הדיברות‏:

   מה אתם מבינים מהחיים שלכם אל תתערבו בכלום בשום דבר שלא קשור לתורה שבו בשקט אחרת אמרוט לכם את הפיאות הארוכות ואת הנוצות שיש לטווסים רק תורידי את הטפחת ונגבי את התחת יא שיקסא

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *